Výběr střešní krytiny

Střešní krytina 

Při výběru střešní krytiny se musíme zaměřit především na životnost a záruku, užitné vlastnosti, pracnost pokládky, vzhled a nutnost použít při pokládce speciální nářadí a dovednosti. Cena je až posledním kritériem. Je nutné vzít v úvahu fakt, že střešní krytina nám bude sloužit mnoho desítek let. Životnost například krytiny betonové se uvádí až 100 let a plechových tvarovek (šablon), povrchově již ve výrobě upravených barvou, až 200 let. Značkoví výrobci dnes střešní krytinu dodávají v podobě ucelených střešních systémů, včetně všech potřebných doplňků. 

Střešní krytinu dělíme na těžkou a lehkou. Lehkou krytinu představují šindele (většinou asfaltové), krytina plastová a plechová, krytina vláknocementová, břidlice a tradiční, ale už nepoužívaný šindel dřevěný. Těžkou krytinu zase zastupují u nás tradiční pálené keramické tašky a tašky betonové, které se poslední dobou staly obzvláště oblíbenými. 

Pálené keramické tašky
Pálená krytina se hodí pro jakékoli klima a setkáme se s ní tedy po celém světě. Působením slunečních paprsků se nerozpálí a proti srážkám je chráněna systémem dvojitých drážek. Použít pálenou krytinu můžeme i na střechy velmi nízkých sklonů, což je další velká výhoda. Pálená krytina se vyrábí z pálené cihlářské hlíny. Tu lze při výrobním procesu i probarvit a proto už se dnes nesetkáme jen s tradiční červenou cihlovou barvou pálené střešní krytiny. Jednotlivé tašky ukládáme kus po kusu na latě. Na kraje každé řady pak položíme tašku krajovou a na hřeben hřebenáče. 

Pálené keramické tašky si lze pořídit ve všech provedeních a tvarech. Od bobrovek, pokládaných jako tašky dvojité, přes tašky drážkové, vlnité a korýtkové. Životnost pálené krytiny je uváděna od 50 do 70 let a záruka je poskytována na 10 až 15 let. Ze známých značek připomeňme kompletní stavební systémy Tondach a Meindl.

 

Betonová krytina
Poslední dobou je velmi oblíbená. Betonová krytina se vyrábí ze směsi písku, cementu a barviva a od pálených tašek ji na první pohled rozeznáme jen těžko. Betonová krytina je stejně jako pálená vhodná pro všechny typy střech. Betonové tašky jsou však levnější a jejich větší hmotnost vyvažuje až třicetiletá záruka a trvanlivost kolem 100 let. Svou nízkou nasákavostí jsou zároveň velmi odolné vůči mrazu. Betonovou krytinu pokládáme na střechy s minimálním sklonem 17 stupňů. Pokládka je samozřejmě stejná jako u krytiny pálené. Co do tvarů betonových tašek můžeme počítat se stejnou variabilitou jako u pálených. Ze známých značek připomeňme kompletní stavební systémy Bramac a KM Beta. 

Plechové tvarovky
Plechové tvarovky (šablony) jsou ve výrobě profilované do vzhledu klasických tašek. Ohromnou výhodou je rozměr jednotlivých tabulí, jejichž pokládka je při šířce tabule 1 m a délce až 10 m velmi rychlá. Plechové tvarovky jsou velmi lehké a při kvalitní povrchové úpravě je od pálených či betonových tašek na dálku rozeznáme jen těžko. Třešničkou na dortu je životnost této krytiny. Ta činí 200 let a při záruce 50 let se plechové prolisované šablony stávají velmi lákavým řešením.

Asfaltový šindel
Asfaltový šindel se k nám dostal ze zámoří, běžně se setkáme s názvem ´kanadská šindel.´ Je to skládaná, lehká střešní krytina, jejíž velkou výhodou je malá hmotnost. Nevýhodou je však nezbytné obednění celé střechy, na kterou šindel pokládáme. Další nevýhodou je nízká trvanlivost a tedy i záruka. Asfaltový šindel je vyráběn z asfaltových pásů s vnitřní nosnou vložkou. Pásy jsou nejčastěji oboustranně pokovené nebo popískované. Nejkvalitnější šindel je pak zevnitř vyztužený vložkou ze skelného vlákna. 

Použít ale lze i další typy krytiny: plastové tvarovky, letované či pájené kusy plechu (pozinkovaný, měděný, …), dříve velmi oblíbený avšak extrémně křehký eternit, který je v současnosti vyráběn za absence škodlivého azbestu a další materiály.